American Quarter Horse

 

Původ a historie

Tento atlet s laskavou povahou se vedle morgana řadí mezi nejstarší americká plemena.

Britští kolonizátoři, žijící ve Virginii a jiných osadách na východu pobřeží, křížili v 17. století koně španělského původu, jenž zde žili ve stádech s koňmi dovezenými z Anglie. Ti do vzniku nového plemene pravděpodobně přinesli i krev dnes již vyhynulých britských a irských plemen pony. Spojení vlastností těchto koní tak položilo základ pro skromného a tvrdého koně, dnešního Quarter Horse.

 

Popis a charakteristika

Na první pohled QH zaujme svým výrazným osvalením. Hlava je klínovitá, menší, ale ušlechtilá, s výraznými žuchvami. Na mohutný krk navazují silné plece, kratší pevný hřbet a výrazně svalnatá záď. Končetiny jsou pevné s kvalitními kopyty.

 Zástupce tohoto plemene můžeme též rozdělit do dvou základních typů: stock type - zahrnující koně kratší, svalnatější a podsaditější. Na jedincích v hunter (nebo racing) type je díky vyššímu vzrůstu a jemnějšímu osvalení naopak znát vliv plnokrevníka.

 Zbarvení má u těchto koní velkou škálu, převládají ryzáci (chesnut), hnědáci (sorrel), žluťáci (palomino) či plaváci, vraníci, bělouši.

Výška v kohoutku se pohybuje od 152 - 160 cm.

 
Využití

Tento kůň byl využíván v práci s dobytkem, k tahání nákladů a konečně i sportu. Vynikal totiž v dostihu na čtvrt míle (cca 400 metrů), jenž byla vzdálenost, na které při své tělesné konstituci dokázal vyvinout nejvyšší rychlost. Právě tyto sprinty daly plemenu jméno Quarter - „čtvrtkař".

 V současnosti je QH využíván nadále jako pracovní kůň na ranči, vynikající cit pro práci s dobytkem („cow sence") jej předurčuje pro využití v cuttingu a úspěch sklízí i při ostatních disciplínách westernového ježdění, např. reiningu, ale i v rychlostních disciplínách jakými jsou pole bending či calf roping. Není výjimkou zahlédnout tohoto koně i v disciplínách anglického ježdění či v zápřahu. Skvělý charakter zaručuje i spolehlivého partnera pro pohodové vyjížďky ve volném čase.

 

Organizace chovu

O správný postup v chovu a jeho organizaci, registraci koní a pořádání jak chovatelských, tak sportovních akcí se stará American Quarter Horse Associacion (AQHA). Vznik se datuje rokem 1940 v texaském Fort Worthu, v současnosti sídlí v Amarillu a registruje 350 000 členů. Je také nejrozsáhlejším chovatelským registrem na světě, díky více než třem milionům zástupcům plemene Quarter Horse na celém světě.

Zdroj

text: http://www.konicci.cz/

Partneři

Používáme soubory cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

upravit předvolby